Darmowa dostawa od 1,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Preparaty do kompostowania

( ilość produktów: 10 )

Już od początków kultury rolnej człowiek wykorzystywał naturalny nawóz, jakim jest kompost. Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo sztucznie syntezowanych preparatów ochrony roślin, a także przyspieszających ich wzrost, jednak są one szkodliwe dla gleby oraz środowiska. Szczątki organiczne są wspaniałym rezerwuarem cennych składników, takich jak azot, czy fosfor. Jedynym problemem pojawiającym się przy kompostowaniu jest czas, gdyż mikroorganizmy występujące w glebie też mają swoje ,,moce przerobowe”. Z pomocą przychodzą specjalne preparaty przyspieszające kompostowanie.

Jak to działa?

Środki do kompostownika to nic innego jak mieszanka z mikroorganizmami, które żywią się martwą materią organiczną, czyli rozkładają ją na proste substancje, łatwo przyswajalne przez rośliny. Jest to w pełni naturalny proces, nieszkodliwy dla środowiska, a wręcz na odwrót, bardzo korzystny.

Gałęzie, skórki od pomarańczy, bananów, czy grube łodygi pełnią między innymi funkcję ochronną podczas wzrostu pędu. Są pokryte substancjami stosunkowo dobrze wytrzymałymi na czynniki chemiczne oraz mechaniczne, więc również na enzymy hydrolityczne bakterii żerujących w glebie. Z tego powodu czas rozkładu może być bardzo długi i trwać nawet kilka lat. Tymczasem nawóz przydałby się już za kilka tygodni. W takich przypadkach, gdy nie możemy czekać tak długo, warto wspomóc się środkami do kompostownika.

Który preparat do kompostownika wybrać?

Preparaty mają różną zawartość potrzebnych składników. Niektóre są bardziej stężone, inne trochę mniej. Często nie ma ściśle określonego zastosowania (w kontekście rodzaju kompostu), można go stosować do gałęzi, jak i resztek z gospodarstwa domowego. Trzeba jedynie użyć odpowiedniej dawki według zaleceń producenta.

Część preparatów do kompostowania oprócz samych żywych organizmów, zawiera również ,,gotowe” już enzymy, które także przyspieszają rozkład. Czasami dodawane są minerały, wspomagające rozwój pożądanych bakterii.

Rolą takich preparatów nie jest tylko i wyłącznie przyspieszanie próchnienia, ale także zapobieganie wzrostowi szkodliwych mikroorganizmów, a tym samym niemiłego zapachu.

Różni producenci oferują produkty w płynie, w sypkiej postaci, albo zagęszczonej do rozrobienia z wodą.

pixel